Jak se zúčastnit konference ČSS on-line:
(verze 1: 7. 6. 2021)
Pokud jste uplynulé dva až tři semestry nestrávili výukou přes Zoom či podobný vynález, gratulujeme a tiše závidíme. Nicméně bude se vám hodit následující.
- Úvod – proč ještě on-line?
Pořádání konference má velkou setrvačnost a mnoho parametrů je třeba znát dlouho dopředu. I když v době konání bude nejspíš vše povoleno, nemohli jsme na to spoléhat.
- Technické požadavky – software
Pro všechny on-line konferenční aktivity využijeme prostředí ZOOM. Pro účastníky a účastnice konference to znamená, že před zahájením obdrží sadu odkazů, s jejichž pomocí se mohou připojovat na jednotlivé sekce (v podobné logice jako přijít do určité místnosti). Jeden odkaz bude vždy pro jednu sekci. Odkaz na meeting můžete otevřít ve svém prohlížeči, nebo můžete zdarma nainstalovat klient Zoom. Doporučujeme vše vyzkoušet s dostatečným předstihem. Zoom klient nainstalujete z umístění zde: https://zoom.us/download#client_4meeting.;
- Technické požadavky – hardware a připojení
Zoom lze provozovat na všech běžných počítačích, noteboocích, tabletech i smartphonech s Windows, macOS, Linux, iOS, Android. Pro pohodlnější práci doporučujeme laptop či stolní počítač, na chytrých zařízeních mohou být některé funkce omezeny. Požadavky na hardware nejsou vysoké (jednojádrový procesor 1Ghz, doporučené 2 jádra 2Ghz). Detailní hardwarové požadavky lze najít zde.
Videokonference jsou mírně náročnější na datový přenos. Doporučené parametry jsou alespoň 4Mbps download a 3Mbps upload. Pokud si nejste jistí, můžete otestovat rychlost svého připojení a případně zvolit jinou variantu odkud se připojíte. Stabilnější bývá připojení „drátem“ než Wifi.
Co dělat, když nemám dostatečně rychlé připojení a nemůžu jinam? Nastavte Zoom tak, aby šetřil data – v případě nutnosti lze omezit rozlišení obrazu kamery, nebo ji vypnout.
Pokud Zoom již máte, ale delší dobu jste jej nepoužili, nezapomeňte jej updatovat.
Věnujte pozornost také svému mikrofonu – v komunikaci je hlas důležitější, než obraz a všichni chtějí, aby vám bylo dobře rozumět. Jak zní váš hlas pro ostatní lze otestovat přímo v zoom. Máte-li možnost použít externí klopový mikrofon, headset, či externí mikrofon na stojánku, bude to obvykle lepší, než interní mikrofon webkamery či notebooku (jednoduše, čím je mikrofon blíže k ústům, tím konkrétnější a srozumitelnější je řeč).
Důrazně doporučujeme vše před konferencí vyzkoušet.
K tomu můžete využít také konferenční testovací setkání, které proběhne v úterý 22. 6. 2021, otevřené 13:00 – 14:00 (link pošleme s předstihem).
- Jak se připojit k meetingu
Několik dní před konferencí dostanete přístup k pdf s odkazy na všechny sekce (meetingy). Tyto odkazy není vhodné zveřejňovat dříve, není vhodné je nikde vystavovat, či šířit. Přístup k nim bude umožněn pouze registrovaným a zvaným účastníkům konference.
Na odkaz na meeting kliknete, nebo ji zkopírujete do okna prohlížeče a zmáčknete enter. Otevře se vám okno prohlížeče, kde odsouhlasíte spuštění zoomu (v každém prohlížeči to vypadá trochu jinak, ale v zásadě se nebojte vše odsouhlasit).
Případně lze přímo v aplikaci Zoom (po kliknutí na „join“ v okně „home“) zadat číslo meetingu a heslo (máte je k dispozici v seznamu odkazů). Podrobnější návod jak se připojit k meetingu je zde.
Ověřte prosím, zda se připojujete pod svým pravým jménem a příjmením (slouží to nejen pro orientaci ostatních, ale také pro dohled nad bezpečností setkání). Před propojením do meetingu se může stát, že budete chvíli v tzv. waiting room – to znamená, že o vás organizátoři vědí, ale meeting zatím není připraven, nebo postupně kontrolují a vpouštějí jednotlivé účastníky – proto je důležité pravé jméno, nikoliv jen „iPhone“ a podobně. Připojeni budete s automaticky ztlumeným mikrofonem a vypnutou kamerou. Po připojení do meetingu uvidíte obrázky/kamery ostatních a ve spodní části okna najdete základní ovládací prvky (vlevo dole jsou nejdůležitější: zapnout/vypnout mikrofon, zapnout/vypnout kameru).
Rychlá navigace (kromě klikání na ikony lze využít klávesové zkratky):
Vypnout/zapnout mikrofon: alt+A
Zapnout dočasně mikrofon: držet mezerník (v režimu mute zapne mikrofon během doby kdy držíte mezerník)
Vypnout/zapnout video: alt+V
Sdílet obrazovku: alt+S
Zvednout ruku: alt+Y
- Rady pro prezentující
Prezentujícím doporučujeme připojit se k meetingu pro danou sekci pět až deset minut předem a vyzkoušet vše potřebné ve spolupráci s organizátory. Ověřte funkčnost mikrofonu, kamery a sdílení obrazovky. Prezentaci budete spouštět vy ze svého počítače, pokud se nedohodnete jinak. Při přípravě prezentace berte v úvahu, že se promítá na obrazovky sledujících, můžete si tedy dovolit o něco menší písmo i více obsahu, než u projekce – rozlišení, kontrast i barvy jsou lepší. Prezentaci ze svého počítače sdílíte tlačítkem share screen a pro snadnější orientaci „sdílím co vidím“ je vhodné vybrat „screen“, nikoliv konkrétní okno. Pokud potřebujete sdílet prezentaci i se zvuky případně videem, zaškrtněte při sdílení „share sound“ a „optimize for video clip“. Detailnější návod pro sdílení obrazovky je zde. Doporučujeme před prezentací zavřít všechny programy, které by mohly ovlivnit zatížení sítě (e-mail, VPN, prohlížeč…) a rušit notifikacemi, bublinami, zvuky atp.
Moderující (chair) každé sekce bude mít přidělenu roli „co-host“ která umožňuje ostatním účastníkům vypínat mikrofony, kamery atp. nicméně k dispozici budou mít vždy také pomoc od organizátorů.
- Jak se chovat?
Připojujte se vždy pár minut před začátkem. Pokud nemluvíte, mějte prosím stále vypnutý mikrofon. (I když jste potichu, může vznikat ozvěna, šum atp.) Na začátku se nebojte pozdravit se s ostatními, pokud nepřicházíte pozdě 😊, nebo alespoň zamávat. K dispozici je chat, kde můžete psát do pléna či přímo vybranému účastníkovi. Kdybyste zaregistrovali jakoukoliv nemístnou aktivitu na chatu, dejte o tom neprodleně vědět organizátorům (pomocí print screen uložte). Do diskuse se můžete hlásit funkcí „raise hand“ (v „reactions“) – to je vhodné při větších setkáních, nebo pokud je méně účastníků, zvedněte ruku do kamery, nebo rovnou začněte mluvit. Dotazy můžete klást i prostřednictvím chatu.
- Setkávání nad kávou – Wonder.me
Pro neformální diskuze běží v průběhu celé konference volně přístupná místnost v aplikaci Wonder.me. Před vstupem prosím vypněte kameru na Zoomu a povolte prohlížeči využití kamery a mikrofonu ve vašem počítači. Při prvním vstupu je potřeba nahrát obrázek (nebo vytvořit aktuální pomocí kamery) a zadat vaše jméno Podobně jako v prostředí Zoom prosím používejte vaše pravé jméno. Následně se objeví vaše virtuální self, se kterým můžete pohybovat pomocí myši. Jakmile se k někomu přiblížíte dostatečně blízko, objeví se kolem vás bílá bublina a můžete spolu komunikovat. Bublinu můžete kdykoliv opustit a připojit se k jiné bublině. Nebo zavřít okno prohlížeče a jít si uvařit skutečné kafe. Abyste se v záplavě coffee-breakujících snadněji našli, připravili jsme pro vás šest meeting pointů, takže si můžete dát sraz u Možného, Bláhy, Foucaulta, Arendt, Šiklové nebo Beauvoir. (Pokud nevidíte hranaté meeting pointy, zkuste pomocí tlačítek +/- umístěných vlevo nahoře zmenšit záběr.)